Rodzaje splotów w jubilerstwie

Jakie rodzaje splotów występują w jubilerstwie

Rodzaje splotów występujących we współczesnym jubilerstwie

 

 1. Pancerka

Jeden z bardziej popularnych wzorów łańcuszka: spłaszczone ogniwa w połączeniu z oszlifowanymi brzegami tworzą masywny splot, który z chęcią noszą nawet mężczyźni. Charakterystycznym dla pancerki jest odbijanie światła dzięki szlifowaniu.

 

 1. Żmijka

Charakterystyczne dla łańcuszków tego rodzaju jest bardzo miękkie układanie się w zagięciach, co jest cenione, jako baza do zawieszek i wisiorków. Żmijka może występować w różnych rodzajach splotów: okrągłym, kwadratowym i ośmiokątnym. Najczęściej występuje jako cienki i delikatny łańcuszek

 

 1. Ankier

Łańcuszek, którego wzór inspirowany był splotem łańcuchów na których mocowano kotwice w statkach. Charakterystyczne dla tego rodzaju splotu jest ogniwo łączące dwa kolejne elementy. W zależności od wielkości oczek – noszony zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

 

 1. Singapur

Ogniwa tego łańcuszka przypominają pancerkę, a jego przestrzenny splot przywodzi na myśl strukturę DNA. Łańcuszki tego rodzaju noszone są zarówno z zawieszkami jak i solo.

 

 1. Kostka

Splot tego łańcuszka to ściśle połączone ze sobą małe kosteczki. Jest to najbardziej delikatny typ łańcuszka, stanowiący idealną bazę pod zawieszki.

 

 1. Figaro

Figaro to połączenie pancerki (2-4 małe oczka) i w zależności od modelu, elementu przedłużonego. Łańcuszki o splocie figaro noszone są zarówno przez kobiety (w wersjach delikatniejszych) jak i mężczyzn (bardziej masywne wersje).

 

 1. Lisi ogon

Łańcuszek składa się z nici plecionych ze sobą w warkocz, przypominający końcówkę lisiej kity. Lisie ogony mają ograniczone możliwości wyginania swojej struktury.

 

 1. Kordel

Splot wyglądający na masywny i mocno skręcony. Prezentuje się solidnie, przez co wygląda na ciężki ale w rzeczywistości jest to delikatny, dmuchany łańcuszek. Charakterystyczny dla tego łańcuszka jest skręcony i bogaty splot.

 

 1. Popcorn

Wzór tego łańcuszka przypomina połączone ze sobą w rożny sposób malutkie kuleczki.

 

 1. Bizantyjski

Łańcuszek o splocie wykonanym z połączonych w specyficznym układzie kółek lub innych kształtów tworzących ciekawy charakterystyczny wzór. Każdy element przechodzi przez cztery kolejne.

 

 1. Bismarck

Łańcuszek, którego splot wykonany jest z kilku rzędów połączonych ze sobą owalnych pierścieni, które biegną równolegle do siebie. W zależności od efektu, jaki ma być końcowo uzyskany, łańcuszki te składają się z różnej ilości rzędów.

 

 1. Książę Walii

Splot charakteryzuje skręceniem kolejnych ogniw łańcucha (podobnie do splotu Singapur), najczęściej w kształcie kółek, które łączą się z minimum czterema innymi.

 

 1. Kłos

Splot tego łańcuszka, to małe ogniwa które złożone są ze sobą w kształt ósemki.

 

 1. Cardano

Łańcuszek składa się z modułów połączonych przegubami. Splot przypomina linkę, która dobrze się układa. Można spotkać łańcuszki o przekroju ośmiokątnym, kwadratowym lub okrągłym.

 

 1. Rybie ości lub jodełka

Płaski łańcuszek, którego ogniwa wymodelowane są w kształt liter „S” lub „V” idealnie przylegających do siebie.

You may be interested also in
Leave Comment