Niebiański kamień dla niebiańskiej biżuterii – o szafirze słów kilka

Człowiek od zawsze interesował się zachodzącymi w otaczającym go świecie zjawiskami. Większości z nich była dla niego zagadką, dlatego wszystko to, co było dla niego niezrozumiałe, próbował wytłumaczyć w logiczny dla siebie sposób. Ludzka ciekawość przyczyniła się do powstania wielu błędnych, dla współczesnych śmiesznych teorii. Jedną z nich było przekonanie, że Ziemia zawieszona jest we wnętrzu ogromnego szafiru.

Ten niezwykle piękny kamień szlachetny miał nie tylko nadawać kolor niebu, ale utrzymywać wszystko to, co znajdowało się na jego firmamencie. Na pamiątkę tego jakże niedorzecznego przekonania po dziś dzień szafir nazywany jest niebiańskim kamieniem. Podobno na jego powierzchni można dopatrzeć się wszystkich odcieni oglądanego podczas zachodu słońca nieba. Jego nazwa pochodzi od starogreckiego wyrazu „σάπφειρος” (sappheiros), który był niczym innym jak określeniem koloru znanego w Polsce jako niebieski. Zdecydowaną większość szafirów charakteryzuje niezwykła, niebiańska barwa. Zdarza się jednak, że odnajdywane są klejnoty o innym, niecodziennym dla tych kamieni kolorze, np. białym, czerwonym i fioletowym.

Od czasów starożytnych szafir uważany był za wyjątkowy. Dla Egipcjan i Rzymian symbolizował prawdę i sprawiedliwość, dla cywilizacji wschodnich zaklętą mądrość i skarbnicę wiedzy nieskończonej. W czasach współczesnych oznacza pokój, przyjaźń i stałość, dlatego jest szczególnie polecany tym, którym na sercu leży szczęśliwe pożycie małżeńskie. Noszenie przy ciele ozdoby zawierającej ten niezwykły kamień może uchronić przed niebezpieczeństwem i fałszem oraz przynieść pocieszenie zranionemu sercu. Od wieków uważany jest za ten, który przynosi ulgę w absolutnie każdej chorobie. Najczęściej wykorzystywany jest w walce z chorobami nerwowymi, kłopotami dermatologicznymi, przeziębieniami, brakiem apetytu, infekcjami, krwawieniami, gorączką i bezsennością. Zaklęty w kamień fragment nieba posiada moc niejednokrotnie przewyższającą współczesną medycynę, dlatego warto nosić go zawsze przy sobie np. w formie zniewalająco pięknej, przyciągającej oko i odganiającej wszelkie zło ozdoby.

W naszej ofercie sklepu Atwora znajdziesz srebrne naszyjniki z kamieniami szlachetnymi, biżuterię z szafirami na planie pierwszym. Obok kobiety, która nosi szafiry trudno przejść obojętnie.

You may be interested also in
Leave Comment