Jak poprawnie dbać o biżuterię? Oto kilka wartościowych wskazówek

Ludzie od początku swego istnienia czują potrzebę noszenia przy sobie pięknych przedmiotów. Początkowo pełniły one typowo użytkowe funkcje – miały za zadanie łączyć ze sobą poszczególne części garderoby. Z czasem, wraz z rozwojem cywilizacji, zaczęto nadawać im inne, typowe dla czasów współczesnych role. Jedną z nich jest ozdabianie ciała, podkreślanie wyjątkowości i oryginalności noszącej je osoby. Drugą jest informowanie społeczności o konkretnym fakcie z życia posiadacza ozdoby, np. o zamążpójściu czy przynależności religijnej. Trzecią, coraz bardziej powszechną w Polsce, jest funkcja zdrowotna opierająca się na założeniach litoterapii. Aby biżuteria mogła należycie spełniać przypisywane sobie funkcje, jej właściciel powinien pamiętać o kilku prostych zasadach dotyczących jej pielęgnacji.

Nie myj się z biżuterią

Pierwsza z nich odnosi się do sposobu i czasu zakładania posiadanych ozdób. Powinno się ono odbywać ze szczególną ostrożnością i po wszystkich zabiegach związanych z pielęgnacją i ubieraniem ciała. Przesunięcie tej niezwykle przyjemnej czynności jaką niewątpliwie jest zdobienie na koniec toalety, ma za zadanie nie tylko strzec biżuterię przed mechanicznymi uszkodzenia, ale przede wszystkim chronić ją przed zawierającymi substancje chemiczne kosmetykami, które choć mają dobroczynny wpływ na wygląd ludzkiego organizmu, dla większości błyskotek stanowią poważne zagrożenie. Do środków najbardziej szkodliwych dla wszystkich świecidełek należą perfumy, dlatego podczas ich rozprowadzania należy pamiętać o omijaniu miejsc w których za chwilę znajdzie się ulubiona bransoletka, czy ukochane kolczyki.

Unikaj pracy z biżuterią

Druga zasada dotycząca pielęgnacji posiadanych błyskotek mówi o tym, że należy je zdjąć przed każdą czynnością podczas której możemy o nich zapomnieć i przez przypadek zniszczyć np. poprzez narażenie na kontakt z wodą lub substancjami chemicznymi. Zalicza się do nich wszelkie prace domowe, sporty, kąpiele, również te w zaciszu domowym, oraz sen. Nic tak nie niszczy ukochanych bibelotów jak nieuwaga, dlatego na czas, gdy są zbędne, powinno się je odkładać w bezpieczne miejsce. Należy również pamiętać, że po każdym zdjęciu błyskotki z ciała powinna być ona przetarta specjalną chusteczką do czyszczenia biżuterii. Dzięki tej prostej czynności nie tylko usunie się nagromadzone na jej powierzchni zanieczyszczenia, ale również uczyni wyjątkową, bo traktowaną z uczuciem.

Przechowuj biżuterię w odpowiedni sposób

Kolejna zasada dotycząca dbania o posiadane ozdoby odnosi się do sposobu ich przechowywania. Pod żadnym pozorem nie wolno ich trzymać w przypadkowo wybranym miejscu lub łazience. Każdą błyskotkę należy osobno zawinąć w specjalną szmatkę lub umieścić w zawiązywanym woreczku, następnie włożyć do przeznaczonej do przechowywania biżuterii szkatuły. Dzięki tym czynnościom nasze ukochane cacka nie będą miały kontaktu ze swoimi największymi wrogami: wilgocią, kurzem i znajdującymi się w powietrzu zanieczyszczeniami. Nie będą również narażone na styczność z innymi ozdobami o które mogłyby się ocierać a przez to kruszyć lub odkształcać.

Dbaj o jej czystość

Ostatnia zasada dotycząca odpowiedniego obchodzenia się z biżuterią mówi o potrzebie częstego jej oczyszczania. Zaleca się przecieranie jej nie tylko po każdym użyciu, ale również w czasie, gdy długotrwale nie jest ona noszona. Pod żadnym pozorem do usuwania z niej zabrudzeń nie wolno używać pasty do zębów! Substancja ta zawiera w sobie szkodliwe dla błyskotek związki, które poprzez swe ścierające właściwości są w stanie nieodwracalnie uszkodzić wiele z metali i kamieni szlachetnych. Do samodzielnej pielęgnacji posiadanych ozdób należy stosować tylko i wyłącznie profesjonalne, dostępne w większości sklepów jubilerskich preparaty. Kosztują one niewiele a ich użycie daje naprawdę niesamowite efekty. Jeśli nasze ukochane cacko posiada na sobie zbyt silne zabrudzenia, jeśli odświeżenia potrzebują przedmioty kruche lub niezwykle cenne, należy zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Osoby na co dzień pracujące z biżuterią mają nie tylko ogromną wiedzę na temat specyficznych cech każdego materiału jubilerskiego, ale potrafią również w odpowiednio delikatny sposób zająć się absolutnie każdym bibelotem przywracając mu dawną świetność i niepowtarzalny blask.

Posiadanie biżuterii to nie tylko przyjemności płynące z ich pięknego wyglądu i niejednokrotnie zbawiennego wpływu na organizm noszącej je osoby, to również szereg obowiązków. Nie są one szczególnie czasochłonne i uciążliwe, jednak są niezbędne dla kogoś, komu zależy na tym, by znajdujące się w jego zbiorach ozdoby przez lata zachwycały swym blaskiem i dumnie wywiązywały się z powierzonych im w chwili zakupu zadań.

You may be interested also in
Leave Comment